News:

Willkommen im Notebookcheck.com Forum! Hier können sie über alle unsere Artikel und allgemein über Notebook relevante Dinge disuktieren. Viel Spass!

Main Menu

15-17" Laptop mit gutem Bildschirm 800-1000€

Started by Asanoth, October 28, 2019, 10:55:01

Previous topic - Next topic

Asanoth

Ich verstehe Deutsch, sodass es kein Problem ist auf Deutsch zu antworten. :)

Hello,
so, my old Asus K52JC is starting to literarilly fall apart, albeit it has been serving me well for years.
i3 M350 2,27 GHz 64bit, 4 GB RAM, GeForce 310M 1GB + Integrated (nVidia Optimus), SSD Crucial 256 GB + HDD WD Blue Mobile 2TB in a DVD caddy (both upgrade)
This power is enough for my use, except for I started to shoot photos into RAW and when developing, my CPU goes to 100% and stays put: and most changes takes soooo long (in noise reduction, or sharpening, we are talking tens of seconds - luckily I bough a noise-free fullframe camera :D ). Also, sometimes I do some recording into a VST/VSTi and there the CPU is not holding up as well. All of it is amateur work as a hobby, so I do not need a pro setup.

Originally, with a budget of 800€ I was deciding between something like Probook/low-end Latitude and something like Vivobook/Swift/Aspire: I wanted a good quality build, some i5-i7 power, and couple of other things, blah blah blah - and then I found out the story of laptop screens and their 60% sRGB gamut :-/. Ok, it s not a big deal with my Asus (however it definitely has a TN, so maybe it has good colours, who knows...), but if I am buying something new, I want it to be somewhat "not that bad".

So, my priorities swiftly shifted and now I am basically looking for a laptop with a good 15-17 screen and two harddrive slots. Its performance should not be too weak, but it is not a priority. The issue is, I do not think there are any laptops with a decent screen under those 800€, maybe not even under 1000€, and I am not even considering the build quality if they were. Eventually, these options crystallized as I did some research:

a) Fetch in some 100s €, wait after Christmas for sales and buy a new laptop with a decent screen (Yoga 730, Zenbook...). The question is, how much will I need to add, which laptop should I buy and if it's worth a poorer build.
b) Buy a used Dell Precision 5510/7710, P50 4K, Zbook etc., or some business equivalent, which do not come with great screens anyway. Workstations are a bit overkill, I do not need that much power and especially a GPU, but they come used to the market more often, than good screens Elitebooks/Latitudes/Thinkpads. In this case, I could get something with i5/i7 6XXX and HW of a similar age, but there would be no warranty. However, people say these machines are built to last...
c) Buy a refurbished workstation, but there I could only get to Zbook G2 or Precision M4800. 4th generation intel core and 5 or so years old: I feel that it too much for an electronic device, which have been heavily used, but maybe I am wrong.
d) This came to me as a sci-fi idea, buy a Probook/Vostro/whatever, new or barely used (i do not think there is such a thing as "barely used probook" for sale) and buy a good (used?) laptop screen and swap it for the original. I do not, however, see how that would come in expenses and I believe that eventually it would get more expensive than any of the options above. Plus warranty issues plus it seems like a nuissance to do...

So the question is... What should I do and what should I buy?
Thank you :) .

PS: Apart from that, I also have some technical CPU questions:
a) Do I need a 4 core (my RAW SW can use multiple cores)?
b) Is i5 enough or should I focus on i7s?
c) Should I consider Ryzen? Given the price I gladly would!

Mixer

Das ist zu kompliziert, für 800 das zu bekommen, was dreifaches kostet. Oder einen billigen Gurke finden mit starken CPU und gutem Display, wo allein Display wie dieses billiges Gurke kostet? Nein, Display leidet als erster. Es merkt auch keiner beim kaufen. Gesucht beim Display werden höchstens die Pixel pro Fläche. Anderes dringt nicht durch oder ist zumindestens nicht sooo für die meisten Wert. Die Hersteller orientieren sich darauf.

CPUs
www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmark-List.2436.0.html

Nimm, was du willst. Passendes Display muss du selber rausfinden.
www.notebookcheck.net/Search.8222.0.html

Vielleicht noch das
www.notebookcheck.net/Top-10-Laptops-for-Picture-and-Video-Editing.163696.0.html

Wenn Display alternativlos sein muss, dann
www.notebookcheck.net/The-Best-Notebook-Displays-As-Reviewed-By-Notebookcheck.120541.0.html

Mixer

Du kannst auch das benutzen. Nach "Display" sortieren.
www.notebookcheck.com/Notebook-Bewertungstabelle.684.0.html

Asanoth

Ich habe meine "Forschungen" auf einem anderen Forum mitgeteilt, ich lage sie an, leider nicht übersetzt :) . Preise sind CZK, 20000~800€. Danke für eure Hilfe.

Tak pro případ, že by někdo řešil totéž, co já:
Dobrý displej a místo na dva disky jsou v téhle cenové relaci v podstatě neslučitelné požadavky. Dobrý displej se dá sehnat na noteboocích kolem 25 30k, např. Lenovo Yoga, nějaké Zenbooky atp. Údaje o vlastnostech displeje lze nalézt na notebookcheck.com. Obojí ale nabízejí v podstatě pouze pracovní stanice, tj. HP Zbook, Dell Precision, Lenovo P, případně něco dělá MSI a Fujitsu.

V téhle ceně teď mluvíme o modelech z roku 2016 s Intel Core 6. generace, tj. Zbook G3, Dell Precision XX10 a Thinkpad P50/P70.

Začnu Zbookem G3, do kterého se dávaly 4 displeje TN FHD(HP nazývá SVA, u 17" jen HD), IPS FHD, IPS Touch a 4K Dreamcolor. Do 15 lze dát 1x2.5 disk a dva M.2 SSD, do 17" pak o jeden 2.5 disk více. Slušné podání barev má IPS FHD, na 17" je o něco lepší. V Česku se dá 15 G3 sehnat v repasi s dvouletou zárukou kolem 20k, jestli má IPS nebo SVA asi nehraje moc roli (já IPS nesehnal a nesháněl nijak intenzivně). 17 je o zhruba 5k dražší. 
Kupovat Zbook ze zahraničí (ebay - všechny ceny včetně dopravy z USA a doplatku DPH, což vyjde nejlevněji) je v takové malé minové pole: Je pravda, že 15 G3 se dá sehnat kolem 20-23k z 1-3letou zárukou od HP jako "open box", případně nový a je jich na trhu opravdu hodně. Repasovaný bez záruky od 16k výš (17 od 18 výš). Obojí je super koupě. Jenže, prodejci nemají tušení, co prodávají, klidně uvedou displej IPS a na dotaz napíšou, že vlastně nevědí, co tam je. G3 má tu výhodu, že jakmile je v počítači FHD IPS, je to slušný displej, takže kdyby náhodou přišel SVA, dá se i do Ameriky vrátit jako "not as described": Ale to je dost vopruz. Jiná situace je u použitých a menších prodejců, kteří se skutečně mohou podívat, co je tam za displej. Já jsem takhle koupil málem Zbook 17 se slušným HW a dokonce s MS Office licencí, ale! Prodejce poslal fotku správce zařízení a displej se jmenoval "CMN1738". To znamená, že místo Samsungu je tam čínský displej Chi Mei, který se kvalitou korejskému nemůže rovnat. To je dost past: Takže i kdyby tam bylo IPS, i kdyby to bylo FHD, tak pořád může přijít Zbook s Chi Mei a je vymalováno... Po tomhle objevu jsem se rozhodl, že Zbook, pro který jsem byl v podstatě rozhodnut, nejde koupit z ebay, pokud mě někdo neujistí, že v tom není IPS FHD Samsung: A vzhledem k tomu, že prodejce ani neví jestli prodává IPS nebo TN, šermovat značkou už je úplně sci fi... Na okraj, FHD displej v 17 je podle notebookcheck lepší, než FHD v 15.  Zbook G3 se prý oproti ostatním docela zahřívá.

Zbook G4 se dá teď koupit v Česku nový za 20k. Nabídka u 15" displejů je stejná, IPS FHD displej je celkově prý lepší dle parametrů, ale má nižší sRGB Gamut (asi 80%), proto jsem G4 vyřadil. Na Ebay občas přijdou nové pod 20k.

Thinkpad P50 má význam kupovat jen s 4K displejem, a ani ten údajně není přes široký gamut přesvědčivý. Na ebay chodívají použité kolem 18k (ale i o hodně dráž) a obecně mají lepší HW než HP za stejnou cenu. Místo na 2 M.2 SSD a jeden 2.5 disk, ale je potřeba dokoupit na něj rámeček a kabel (cca 800). Pro moje účely mi Thinkpad přišel z výše uvedených nejhorší. Repase v Česku a Evropě jsou významně dražší, než HP (které má výhodu kvalitního FHD displeje, za 4k se platí úplně jiné peníze).

Dell má poměrně širokou nabídku displejů, které stojí obecně za prd. Výjimkou je 4K IGZO UHD, který je něco jako HP Dreamcolor, akorát ne tak brutálně drahý. Výhodou je, že do první generace 7510/5510 se jiný 4K displej nedával, takže je to pomerně sázka na jistotu (HP by místo Dreamcoloru taky neposlala Chimei. snad :D ). Nevýhodou je, že cena 7510 je znatelně nad 20k, a to za použitý kus. 5510 se sehnat pod 20 dá, ale nemá numerickou klávesnici(proč???!!), což pro mě bylo za hranou kam bych chtěl jít. 7710 jako jediná 17" verze už je finančně někde jinde. Pokud by mi nešlo o numerický blok, 5510 se 4K by asi byla nejlepší volba.

Tak to zní opět jako poměrně bezvýchodná situace :D Ale měl jsem kliku, narazil jsem na použitý 7510 4K (s jedním nefunkčním USB, tj. má 3 jako Zbook, jinak ve skvělém stavu) za cca 18k z Anglie. Tak snad to s ním bude fajn :) .

Shrnutí:


    *Nejlevnější bazar je ebay z USA, záruka je jen okamžitá, tj. notebook musí fungovat ve dnech převzetí a odpovídat popisu.
    *Nové/open box Zbooky se zárukou výrobce se na ebay dají sehnat za stejné peníze, jako v Evropě repase.
    *Kolem 20k a méně má význam koupit Zbook 15/17 G3 (17 je lepší, ale je to tank) IPS FHD, ale je náročné zjistit, jestli prodávaný displej je skutečně IPS. Navíc do některých kusů dala HP místo Samsungu Chi Mei.
    *Z hlediska displeje a úložišť je Zbook lepší volba, než Thinkpad P50 4K.
    *Dobrou volbou skoro bez kompromisů je Dell 7510/5510 4K, ale stojí víc, než Zbooky.

Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Name:
Email:
Verification:
Please leave this box empty:

Shortcuts: ALT+S post or ALT+P preview